Články

Pokud někdo přichází do nemocnice, většinou se soustředí na to, aby našel ordinaci, do které směřuje a při té příležitosti se příliš nezabývá tím, aby sledoval okolní architekturu. Což je ale škoda, protože areál dnešní Fakultní nemocnice v sobě ukrývá zajímavou směsici budov od poloviny 19. století až po supermoderní části ze století 21.

Už vícekrát se mi stalo, že se mně někdo ptal na činžovní dům, stojící na rohu ulic Smetanova a Botanická, kterému se všeobecně říká Švédský dům. Musím říct, že stavba svojí romantickou podobou vždycky dráždila moji fantazii a konečně se mně podařilo dostat i do jeho interiérů, takže přináším report.

V minulosti jsem na těchto stránkách psal už o dvou domech, které po roce 1918 nechala v Brně postavit Báňská a hutní společnost. Byla to ředitelská vila v Masarykově čtvrti a nájemní dům pro zaměstnance na Úvoze. Dnes přišel čas na budovu ředitelství, která stojí na rohu ulic Kobližné a Sukovy.

Nejen velké a výrazné stavby si zaslouží naši pozornost. Občas upoutá i drobná socha, nebo památka. Na Křenové ulici nedaleko řeky Svitavy stojí kamenný sloup, kterému se říká Zderadův. Svůj současný název získal na základě legendy o smrti Zderada ze Švábenic, který měl být na tomto místě zavražděn v roce 1091. Zderad byl družiníkem Krále...

Na Cejlu přímo proti Káznici stojí drobná ale zajímavá stavbička. Většina z nás Brňanů si ji pamatuje jako kino Radost, nebo ti mladší, jako squash Radost. Nicméně její historie je daleko zajímavější.

Dnes si posvítíme na jeden zajímavý dům, který stojí v samém centru Brna a jako u jednoho z mála se do dnešních dnů zachovaly zbytky jeho zajímavého stavebního vývoje, který začíná zřejmě někdy v polovině 16. století.

Pro většinu lidí Vánoce začínají na Štědrý den 24. prosince a končí po Druhém svátku Vánočním 26. prosince, takže je již vlastně považují za ukončené, ale ono to tak docela není pravda. Mezi Svátky měla proběhnout vycházka po brněnských Betlémech, na kterou ale z různých důvodů nedošlo, rozhodl jsem se Vám brněnské Betlémy zprostředkovat alespoň...

Dnes tu máme třetí a poslední díl seriálu o brněnském výstavišti. Co se dělo s výstavištěm po skončení Výstavy soudobé kultury v září 1928? Zajímavé je, že na tento velmi úspěšný projekt se výstavišti nepodařilo navázat a po zbytek první republiky se celý areál potácel na pokraji krachu. Bylo to také způsobeno hospodářskou krizí třicátých let....

Máte zájem o soukromou prohlídku?