Nájemní dům Františka Pawlu

13.08.2020

Nájemní dům Františka Pawlu, Veveří 14, 1903
František, nebo Franz Pawlu patřil k nejplodnějším stavitelům a architektům přelomu 19. a 20. století v Brně. Velice rychle pochopil, že historismus je už passé a svoje nejzajímavější díla vytvořil v novém nastupujícím stylu, secesi. U některých domů se inspiroval nejradikálnější vídeňskou secesí Otto Wagnera, někde sáhl ke kombinaci secese a neobaroku. Jeho nejucelenějším dílem je asi levá strana ulice Antonína Slavíka, ale hlavně Konečného náměstí s palácem Tivolli. Ale tomu se budu věnovat někdy příště.
Dnes je na pořadu dne jiná realizace architekta Pawlu, nájemní dům na Veveří ulici 14. Tento dům a hlavně jeho fasáda patří k tomu nejradikálnějšímu, co v secesním Brně máme. Fasáda je úplně oproštěna od jakýchkoli architektonických článků a celá je pokryta bohatým rostlinným dekorem v podobě obrovských kosatců rostoucích vertikálně od prvního patra až po korunní římsu, kde vykvétají. Tuto vertikalitu narušuje kovaný balkon v druhém patře, přes celou šířku domu, na kterém je uplatněn motiv takzvané kouřové linky, typické pro francouzskou secesi. Secesi se někdy říká věčné jaro a toto průčelí je tomuto pojmenováni v Brně asi nejblíž. Pod střechou vystupuje směrem ven mohutná korunní římsa, zase bohatě zdobená květinovým dekorem a na ní stojí dvě sochy géniů.
Do domu se vstupuje vchodem stráženým velkou sovou s roztaženými křídly.
Tak jak je zajímavé průčelí, je zajímavá i vnitřní dispozice. Jedná se totiž o dva samostatné domy, z nichž jeden je otočen směrem do ulice a druhý stojí za ním ve dvoře. Oba domy jsou v prvním patře propojeny krytým dřevěným můstkem, ale každý z domů má své vlastní vnitřní schodiště. Současnost přidala ještě jeden můstek v nejvyšším podlaží spojující zřejmě jeden apartmán zasahující do obou křídel domu. V interiérech se zachovala původní dlažba, zábradlí, dvoukřídlé špaletové dveře a dokonce leptaná skla na všech interiérových dveřích.
V obchodním parteru dnes najdete bistro Franc odkazující svým názvem ke staviteli domu s interiérem od Martina Hrdiny a také cukrářství Martinák, kde mají super zákusky a cukroví.
A ještě jedna zajímavost. V domě bydlel architekt Dušan Jurkovič, než se přestěhoval do vlastní vily v Žabovřeskách.