Elektrárna Radlas

13.08.2020

To že Mahenovo divadlo je prvním elektřinou osvětleným divadlem v Evropě ví asi většina z nás. To, že na ulici Vlhká stoji stále elektrárna, která od roku 1882 vyráběla elektřinu jen pro divadlo už ví méně lidí. Mimochodem budova této parní, nebo také edisonovi elektrárny bude letos v říjnu vůbec poprvé zpřístupněna veřejnosti v rámci Open Hous Brno. Nicméně její provoz byl ukončen v roce 1898 kdy byla postavena nová, městská elektrárna na Radlase.
Budova městské elektrárny je krásná stavba z režného cihlového zdiva v kombinaci červených a žlutých cihel a omítaného zdiva. Její poměrně plochá střecha s otevřeným krovem je otevřena světlíkem, který přivádí světlo do interiéru haly, kde byly původně umístěny parní kotle a dynama. K budově náležel pochopitelně i vysoký komín. Obvodové stěny, zakončené štíty člení také vysoká ocelová okna.
Tato elektrárna fungovala do roku 1912 a následně do 50. let jako měnírna proudu pro městskou dopravu. Potom mnoho let chátrala. V 90. letech byla velmi citlivě rekonsruována na zákaznické centrum Jihomoravské energetiky. Dnes je v majetku společnosti e-on.